Dr. Dabis Attila politológus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanácsadójának, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottjának cikke a Makronómon.
politológus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanácsadójának, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottjának cikke a Makronómon.Egy év távlatából áttekintve az Ukrajnával szomszédos közép-kelet európai államok háborúval kapcsolatos viszonyulását úgy tűnik, hogy a döntéshozók reakcióját öt tényező befolyásolja leginkább:
1.) történelmi tapasztalatok
2.) kulturális kötelékek
3.) földrajzi- és geopolitikai aspektusok
4.) aktuálpolitikai érdekek
5.) gazdasági kilátások
Az orosz invázió által okozott, illetve felerősített problémás kérdések közül az egyik, hogy az Ukrajnát övező EU-s országok miképpen viszonyuljanak a saját határukon túli honfitársaikhoz.
A magyarok mellett lengyelek, szlovákok és románok egyaránt igyekeznek túlélni és adaptálódni a háború miatt megváltozott körülményekhez.
Az, hogy ebben mennyi támogatásra számíthatnak az ukrajnában élő térségi kisebbségek „anyaországaiktól” viszont a fentebb említett öt tényező egymáshoz viszonyított súlyozásától függ, ami esetről esetre eltérő.
A helyzetet leginkább úgy lehet szemléltethetővé tenni, ha egy olyan képzeletbeli vonalat rajzolunk fel, amelynek egyik végén Lengyelország, a másik végén pedig Magyarország áll, kettejük között pedig valamelyik pólushoz közelebb/távolabb Csehország, Szlovákia és Románia. Függetlenül tehát attól, hogy
Ukrajnában hozzávetőlegesen ugyanakkora lélekszámú lengyel kisebbség él (mintegy 140.000 fő), mint magyar (nagyjából 150.000 fő),
Lengyelország lemondott arról, hogy az államközi viszonyokban Ukrajna felé e közösség sorsát tematizálja, míg a másik végponton Magyarország ebben proaktív szerepet vállal. Mik az okai ennek a szórásnak?
A lengyel héja
Lengyel szemszögből az orosz expanzióval kapcsolatos történelmi tapasztalatok katasztrofálisak, ennek feléledése joggal okoz mély egzisztenciális szorongást a lengyel társadalmon belül.
Ha megnézzük Európa térképet, Lengyelország olyan benne, mint egy tölcsér, mely mindkét végén nyitott. Az országnak nincsenek jól védhető földrajzi határai, viszont közvetlenül határos Belarusszal, amely Oroszország stratégiai szövetségese ebben a háborúban, és szárazföldi határa van Oroszországgal Kalinyingrádban, a kontinens egyik legjobban militarizált területén, amit csak az alig több mint 100 kilométeres Suwalki-folyosó választ el Belarusz nyugati határától.